Řešení rovnic - zkouška | |
Úvodní slovo Autor MAPLESystém MapleZáklady práce Konstrukce Maple Definice funkcí Zjednodušování Řešení rovnic
Programování MatematikaDiferenciální početIntegrální počet Křivkový integrál Plošný integrál Knihovnyplotsstudent Student VectorCalculus InformaceDownloadOdkazy Publikace |
Po použití příkazu solve se doporučuje provést zkoušku. Následující příklad ukáže nutnost tohoto kroku. Nalezněme tedy řešení rovnice > rce:=(x-1)^3/(x^2-1)=0;Řešení budeme hledat užitím příkazu solve v následujícím tvaru > solve(rce,{x});Systém Maple nalezl řešení, ale tato rovnice řešení nemá. Důvodem je odstranitelná singularita zlomku v bodě x= 1. Ukažme, že jde o odstranitelnou singularitu a tedy právo dodefinovat hodnotu v tomto bodě.
# příkaz lhs - získání levé strany rovnice rce Vidíme, že systém Maple odstranil singularitu v bodě x =1 ještě před řešením dané rovnice. A to je důvodem k provádění zkoušky po použití příkazu solve . Na dalším příkladu si ukážeme, jak efektivně provést dosazení výsledků do původní rovnice. Pro tuto operaci lze použít příkaz subs . Nyní provedeme zkoušku dosazením výsledků do soustavy rovnic > subs(res[1],r); # dosazení výsledků do soustavy > subs(res[2],r);Bylo nutné užít indexového zápisu, protože řešením dané soustavy rovnic v Maplu jsou dvě množiny, které z pochopitelných důvodů musíme dosazovat postupně, tj. přistupujeme k nim pomocí již zmíněného indexového zápisu.
Poznámka:
|
Ing. Vladimír Žák |